V živote a je jedno či už osobnom alebo pracovnom sa jednoducho nedá vyhovieť každému. A výsledok tohtoročného kolektívneho vyjednávania je toho jasným a úprimným dôkazom.

Každé jedno rozhodnutie je o hľadaní rovnováhy, kompromisov, zodpovednosti…

👉Minimálny nárast základnej mzdy v roku 2026 je (okrem junior a medior) minimálne +115 € (v priemere 130 €) v každej tarife.

Pre niekoho možno málo, pre iného zásadná pomoc. Práve toto bolo cieľom kompromisu, aby aj zamestnanci, ktorí mali v tomto roku nulový alebo nižší nárast, mali tento rast garantovaný.

👉Vieme, že ambície boli väčšie. Samozrejme aj naše. O to ťažšie bolo prijať konečné rozhodnutie, ale stáli sme pred realitou, ktorú nebolo možné ignorovať.

Celkový výsledok kolektívneho vyjednávania a všetkých benefitov už poznáte. Tento výsledok by však nebol možný bez vašej podpory a angažovanosti a za to vám patrí obrovské ďakujeme a aj vďaka vám sa nám podarilo byť rovnocenným partnerom zamestnávateľovi počas celého procesu KV.

Zodpovednosť za konečné rozhodnutie sme museli prijať my ako výbor ZO OZ KOVO MOBIS spolu s delegátmi. Nebolo to vôbec jednoduché. Zvažovali sme každú jednu požiadavku, každý možný scenár. Vnímali sme výsledky prieskumu s vysokou účasťou, počúvali sme vaše rôznorodé názory, ale aj nie príliš pozitívne signály o možnej účasti či neúčasti v prípadnom štrajku. Do toho tlak na uzatvorenie kolektívnej zmluvy, istota vyplatenia 13. mzdy v riadnom termíne atď…

Nebolo to čiernobiele rozhodovanie.

Môžeme ale povedať jedno…napriek všetkému sa nám podarilo vyrokovať slušnú kolektívnu zmluvu, ktorá nám garantuje mzdové a pracovné podmienky nad rámec Zákonníka práce. Možno to nie je maximum, ktoré sme chceli. Ale je to pevný základ, na ktorom môžeme ďalej stavať.

VZO OZ KOVO MOBIS

Návrat hore